Design By Dotcomwebdesign.com Powered By CMSimple
Avaleht > Osmussaarest

Osmussaarest

Osmussaar on Eesti loodepoolseim saar, tema suurus on ca 480 ha, seega on ta Eesti saartest suuruselt neljateistkümnes. Saar on loode-kagu suunas piklik, umbes 4,6 x 1,3 km. Osmussaar on metsavaene, pigem võsastunud (kadakas). Taimede poolest on saar üsna liigirikas (haruldustest kasvavad siin nt  taani merisalat, karvane lipphernes ja kaljukress), kuid loomastik on kesine (nt elavad siin rebased, koprad, rabakonnad,  nastikud, vesilikud, nahkhiired ja mingid). Küll aga on arvukas rändeperioodil saart külastav linnustik.

Enne Teist maailmasõda oli Osmussaar asustatud rannarootslastega, kuid täna endiste osmussaarlaste järeltulijaid enam saarel ei ole, küll aga käivad nad koos Rootsis, kuhu enamik neist sõja eest põgenes, ja külastavad Osmussaart vähemalt korra suve jooksul. Nende tegemiste kohta on võimalik rohkem teada saada Odensholms Byalagi kodulehelt.
Teise maailmasõja ajal saar militariseeriti, st kohalikud elanikud sunniti lahkuma ja rajati rannakaitsepatareid. Kogu okupatsiooniaja oli saar tsiviilelanikele keelutsoon nagu enamus Eesti rannikust. Nõukogude sõjaväe viimased esindajad lahkusid saarelt 1993. aastal. Pärast seda viidi läbi saare keskkonnauuringud ja õnneks suurt keskkonnaohtu ei avastatud. Küll aga võis siis saarelt leida palju ohtlike mürske, millest enamik demineeriti. Sellele vaatamata võib erinevaid lõhkekehi (nii ohutuid ka veel ohtlikke) saarel leida tänini. 1996. aastal moodustati Osmussaarele maastikukaitseala, et säilitada sealne elus ja eluta looduse kooslus (eriti kaitsmistväärivad on saarel linnustik, taimestik, klibuväljad ja Neugrundi meteoriidikraatrilt pärinevad suured kivid, nn Neugrund-bretšad). Osmussaar on ka Natura-ala. Endistele osmussaarlastele maid tagasi ei antud. Täna kuulub kogu saar Eesti riigile ja seda valdab keskkonnaministeerium, vähesel määral ka siseministeerium. Saar taasasustati 2001. aastal, mil sinna kolis üks perekond lambakasvatuse eesmärgil. Saarel peetavad lambad on valdavalt islandi tõugu. Lisaks saarel vabalt ringi liikuvatele lammastele võib siin-seal kohata ka šoti mägiveiseid, kes kõik tegelevad aktiivselt saare pärandmaastike hooldamisega. Kuni 2007. aasta sügiseni olid saarel ka eesti tõugu hobused.

Rohkem infot Osmussaare looduse ja varasema asustuse kohta leiate kaitsekorralduskava esimestest peatükkidest.

Osmussaare MKA valitsejaks on Keskkonnaameti Hiiu-Saare-Lääne regioon.

Submenu

 

Osmussaare Konksmoorid Kutsuvad saart avastama!