Tegevused



Osmussaare matkarada

Üksipäini saarel uidates saab läbida 9-kilomeetrise Osmussaare RMK matkaraja, mis algab saare lõunasadamast ja suundub piki teed loodesse. Rada kulgeb mööda pankrannikut ning matkajad saavad uudistada saarele omapäraseid betšarahnusid, jäänukjärvesid, ulatuslikke klibuvallialasid, kadakaid ja ka militaarseid kaitserajatisi. Saare loodetipus kõrgub Osmussaare kuulus musta-valge triibuline raudbetoonist tuletorn, mida on võimalik imetleda väljastpoolt. Riietus olgu alati vastavalt ilmale ning arvestades ilmataadi tujukat meelt, võiks see olla tuule- ja vihmakindel!


Osmussaare jalgsimatk

Matk koos kohaliku giidiga annab huvilistele võimaluse määrata matka pikkus ning valida välja need kohad, mida kindlasti näha. Traditsiooniline matk on keskeltläbi 8-9 kilomeetrit ning arvestada tuleks selleks kuni 6 tundi. Tavaliselt alustatakse ühelt poolt saart ning läbitakse saare vaatamisväärsused kuni Osmussaare kauni majakani. Vaade majaka kõrvalt merele ja pankrannikule on väga kaunis, mistõttu tehakse seal ka pikem paus pildistamiseks ja looduse imetlemiseks. Tagasimatk kulgeb üldjuhul teiselt poolt saart, mille käigus külastatakse kõiki teele jäävaid vaatamisväärsusi. Riietus olgu alati vastavalt ilmale ning arvestades ilmataadi tujukat meelt, võiks see olla tuule- ja vihmakindel. Matk koos giidiga on eelneval kokkuleppel.    


Orhideematk

Osmussaare on tuntud oma küllusliku taimestiku poolest, mille hulgast leiab ka mitmeid kauneid orhideeliike. Osmussaare orhideematk kulgeb mööda saare mitmekesist maastikku, mille jooksul näidatakse ja õpitakse tuvastama erinevaid taimeliike. Orhideematk on ideaalne viis korraldada mõnus väljasõit väiksema seltskonnaga ning miks mitte ka ettevõtte kauni suvepäevana. Riietus olgu alati vastavalt ilmale ning arvestades ilmataadi tujukat meelt, võiks see olla tuule- ja vihmakindel. Orhideematk koos giidiga on eelneval kokkuleppel. 


Militaarmatk

Osmussaarelt leiab tänini teise maailmasõja aegseid kaitserajatisi, mürske ning lõhkekehi. Kõigile ajaloo- ja sõjahuvilistele korraldame spetsiaalseid militaarmatku, mille käigus kõnnime läbi kõik saarel senini säilinud kaitserajatised, sh ka saarel leiduva laevavraki. Riietus olgu alati vastavalt ilmale ning arvestades ilmataadi tujukat meelt, võiks see olla tuule- ja vihmakindel. Militaarmatk koos giidiga on eelneval kokkuleppel.


Autosafari

Osmussaare autosafari kulgeb mööda rannikut ning hõlmab ka saare kõiki vaatamisväärsusi, sh saare majakat, kabelit, Osmussaare kaksikuid ja palju muud. Autosafari on ideaalne viis saarega tutvumisel nendele, kes pikemaid jalutuskäike ette võtta ei viitsi või pole selleks lihtsalt võimelised. Safari kestab 2,5 kuni 3 tundi, on ligi 12-13 km. Riietus olgu alati vastavalt ilmale ning arvestades ilmataadi tujukat meelt, võiks see olla tuule- ja vihmakindel. Osmussaare autosafari toimub eelneval kokkuleppel.


Linnuvaatlus

Osmussaare linnuvaatlust korraldame koostöös Estonian Nature Tours giididega ning selle toimumise eelduseks on vajalik vähemalt 9 inimese osalemine. Läbi käiakse mitmete põnevate linnuliikide pesitsuskohad ning giidide abiga antakse ülevaade Osmussaarel pesitsevatest linnuliikidest. Otseloomulikult on linnuvaatlust võimalik ka omal jalal ette võtta. Riietus olgu alati vastavalt ilmale ning arvestades ilmataadi tujukat meelt, võiks see olla tuule- ja vihmakindel. Matk koos giidiga on eelneval kokkuleppel. 


Tuletorn

Osmussaare musta-valge triibulise kivist tuletorni ajalugu on üsna värvikas. Tuletorn valmis aastal 1850, helisignaalide saatmiseks varustati see 17 aastat hiljem kahe kellaga. Aastal 1888 sai torn praeguse toreda triibulise väliskuue ning samal aastal lisati tornile juurde raske signaalkell. 1941. aastal lõhkasid aga lahkuvad nõukogude sõjaväelased torni kuni vundamendini. 1946. aastal ehitati puidust tüvipüramiidi kujuline 28 meetri kõrgune tuletorn. Uus raudbetoonist 35 meetrit kõrge tuletorn valmis aastal 1954 ja on kaasaegsete hulgas efektseima arhitektuurse lahendusega.1 998. aastal viidi läbi põhjalik remont ja vahetati välja laternaruum, mille tulemusel töötab tuletorn tänaseni automaatrežiimil.


Kabel

Esimene puitkabel mere äärde sadama lähedusse rajati Osmussaarele juba 16. sajandil. Kuna viimaste aastasadadega on saar aga sedavõrd palju kerkinud, paikneb kabel tänapäeval sadamast poolteist kilomeetrit põhjapool. Aastal 1766 pühitseti sisse samasse kohta ehitatud lubjakivist kabel, mis seisis seal kuni 1941. aastani, mil see saksa ja nõukogude vägede vahel toimunud lahingute käigus puruks lasti. Selle tulemusel säilis kabelist vaid fassaad ja torn. Kabeli varemete konserveerimistöödega alustati 2006. aastal, mille käigus taastati osaliselt kabeli müürid ja kellatorn. Töödega lõpetati 2009. aastal, mil paigaldati kabelile uus kell ja katusele tuulelipp. 


Saun ja kümblustünn

Osmussaare lõunarannikul mere ääres asub saun ja kümblustünn, mida saab soovi korral väiksemale seltskonnale välja rentida. Sauna mahub korraga 6 inimest, kümblustünni aga 8. Mõnusa Osmussaare sauna- ja kümblustünni kogemuse saamiseks on vajalik eelnev broneerimine. Riietus vastavalt tujule ja meeleolule :)